Úvodní stránka » Jak vybrat nosítko

Nosítko versus visítko aneb rozdíl mezi ergonomickým a nergonomickým nosítkem

Rozdíl je patrný i pro laika na první pohled, stačí se podívat na ilustační obrázek níže. Ve "visítku", neboli klokance dítě opravdu visí za rozkrok, visítka jsou také dost často konstruována tak, že je dítě nošeno čelem ven od rodiče. Na našem trhu se můžete často setkat s poměrně levnými visítky Chicco, ale i drahými nosítky napřklad značky Baby Bjorn. Visítka/klokanky jsou nejčastěji určena pro nošení dětí do jednoho roku.

Oproti visítku nabízejí ergonomická nosítka (o kterých budeme mluvit podrobněji dále) správnou oporu pro tělíčko dítěte, to v nich "sedí" se zakulacenými zádíčky s s nožičkami do tvaru "M" (zadeček je níže než kolínka). Děťátko má vždy polohu čelem k matce a nosítko musí jít upravit dotáhnutím popruhů tak, aby bylo dítě těsně (napevno) u matky. Přesně toto u visítek většinou není možné a dítě, které ještě není dostatečně zpevněné, se tak v nosítku takzvaně hroutí.

Ergonomická nosítka nabízejí kvalitní polstrování jak bederního pásu, tak i ramenních popruhů a dobře rozkládají váhu dítěte. Díky tomu je nošení i větších dětí poměrně pohodlné. Visítka jsou většnou polstrovaná velmi málo, z nošení pak bolí jak ramena, tak záda.

Pokud se bojíte, že za kvalitní ergonomické nosítko zaplatíte moc peněz, jedná se obavu, kerá je zbytečná. Velmi jednoduše seženete například nosítko Manduca z druhé ruky za cenu pod dva tisíce korun, použité Kibi se prodává vetšinou kolem 2.200 Kč. Podstaté je ale hlavně to, že kvalitním nosítkům příliš neklesá cena. Tedy i když si pořídíte například nové Kibi za 2.600 Kč  a budete ho dva roky používat, prodáte ho pak právě za ty cca 2.200 Kč. Takže reálný náklad na dvouleté nošení je 400 Kč. Velmi obdobné je to s nosítky Tula, nosítkům Manduca klesá cena o něco více. (Podstatná je správná péče o nosítko, aby vám například zbytečně nevyšisovala barva - čtěte zde).

Správná poloha nožiček dítěte v nosítku podle věku (nejmenší děti "na žabičku", jinak stále výše zmíněná "M" poloha, kdy zadeček je níže než kolínka) :

Poloha dítěte v nosítku - čím menší dítě, tím více by mělo mít záda "dokulata":

Jak vybrat správné nosítko

Po přečtení první části článku je asi jasné, že dále se budeme věnovat už jen ergonomickým nosítkům. V naší půjčovně máme k dispozici nosítka Manduca, Tula (Baby, Toddler a Free to Grow), Kibi a Skaldino, s těmito nosítky máme tedy poměrně velké zkušenosti a můžeme je proto lépe popsat a porovnat.

Ergonomická nosítka můžeme rozdělit do tří kategorií - nosítka vhodná od narození, nosítka vhodná od cca 4. měsíce a batolecí nosítka (toddler).

Nosítka vhodná od narození

Z našich nosítek je od narození vhodná MANDUCA, která má novorozeneckou vložku (případně Tula Baby, ke které je potřeba pořídit novorozeneckou vložku zvlášt - v naší půjčovně je k dispozici). Ale úplně upřímně říkám, že to nedoporučujeme. Pro miminka od narození je na nošení nejvhodnější šátek, případně šátková (vázací) nosítka typu MaiTai. Velmi dobrá hodnocení pro nosítka v této kategorii má německé nosítko Storchenwiege. Samy s ním ale zkušenosti nemáme.

Co se Manducy týče, každému radíme počkat alespoň do osmi týdnů věku dítěte, nejlépe pak ještě déle. Jakmile děťátko trochu povyroste, cítí se v nosítku mnohem lépe a lépe si tak na něj i zvykne. My k nosítku Manduca pro malá miminka půjčujeme i stahovací pásek Size-it, kterým se jednoduše stáhne látka mezi nožičkami, což je pro miminko pohodlnější.

K Manduce jsme rovněž sepsaly recenzi, kterou je možné přečíst si zde.

A protože Manduca patří na českém trhu mezi nejpopulárnější nosítka (a u nás i mezi nejpůjčovanější), ještě se na ní podíváme detailněji.

Jedná se o německé nosítko, které je vyráběno v Číně (model New Style) a v ČR (modely Pure Cotton, Black Line a Limited Edition). Manduca má nastavitelnou délku zádového panelu do dvou poloh - při zapnutém zipu je délka cca 35 cm, při rozepnutém zipu pak cca 42 cm. Podle výrobce v ní lze nosit děti s váhou od 3,5 kg do 20 kg, což je pravda. Nicméně, jak už jsem psala, je lépe raději trochu vyčkat, novorozencům nemusí být nosítko úplně příjemné. Nosítko skutečně unese i 20 kilové dítě, reálně ale nosítko už kolem cca 1,5 roku dítěte nesplňuje ideální ergonomické podmínky - látka mezi nožičkami je krátká. Dá se to případně řešit dokoupením takzvaných rozšiřovačů nosítka (na vyzkoušení je máme i v naší půjčovně).

Rozšiřovače nosítka

Bederní pás je dost tvrdý (nechci říct, že je nepohodlný nebo tlačí, ale ostatní nosítka se kterými pracujeme, mají polstrování měkčí) a nejmenší velikost, na kterou se dá stáhnout je 74 cm. Pokud je tedy nosící osoba hodně štíhlá, nepůjde jí pás úplně utáhnout. Řešením může být posunout si pás více dolů, přes boky. Stejný "problém" je pak s rameními popruhy - ty jsou opět poměrně dlouhé a i když se zkrátí na minimum, na štíhlých postavách mají tendenci trochu klouzat z ramen. Samozřejmě i na to je řešení - pásy je možné překřížit, Manduca pak sedí velmi dobře. 

Plusy:

- ve věku dítěte cca 2 měsíce - 18 měsíců se nosí velmi dobře

- hezké, kvalitní nosítko, velký výber barev a motivů

- velmi dobrá cena, obzvlášť u nosítek z druhé ruky

Mínusy:

- nevydrží celé nosící období

- nesedí ideálně na velmi štíhlou postavu

- český trh zaplavují padělky z Číny

Když jsem zmínila padělky, ještě se na toto téma trochu rozepíši. Padělaných nosítek je bohužel u nás vidět čím dál více, řada podnikavých jedinců totiž objevila, že Manduca se dá nakoupit na Aliexpresu za cenu kolem 30 dolarů a tak je začala ve velkém nabízet na různých inzertních serverech a bazarech. Z počátku se padělaly pouze modely New Style, které i nadále v padělcích převažují. Nově se ale začaly objevovat i padělky modelu Black Line a už jsem na Aliexpresu viděla i jeden model z limitované edice (hvězdy).

Padělky se přitom neustále zlepšují, začíná být téměř nemožné je poznat. Nepomáhá tomu příliš ani samotný výrobce, který poměrně často mění provedení loga, přišívání suchých zipů, provedení krabice a návodu. Znemožňuje tím porovnání nosítek, takže jediné, na co se dá upozornit je:

- nekupujte na bazarech nová nosítka za příliš nízkou cenu (cena pod 2.000 Kč je u nového nosítka opravdu podezřelá)

- zaměřte se zejména na modely New Style, padělky bývají často nabízeny bez krabice, jen s visačkou - chtějte detailní foto a to zejména štítků na vnitřní straně nosítka. U padělků se často objevují gramatické chyby. Jednu dobu měly všechny padělky stejné sériové číslo - ST022013 - tak na to také pozor.

- pokud chcete novou Manducu, kupte si ji raději v osvědčeném obchodě. Pokud vám opravdu nevadí nosítko určené pro asijský trh a tedy bez atestů, objednejte si ho sami na Aliexpresu a ušetříte :-D  

- pokud kupujete bazarové nosítko a chcete New Style, zcela bezpečné jsou starší modely, které poznáte podle růžové nášivky (viz foto)

- u ostatních modelů - tedy Pure Cotton, Black Line a Limited Edition je nákup nosítek na bazarech bezpečný, tato nosítka se díky tomu, že se vyrábí v ČR falšují velmi špatně. Pokud chcete mít opravdu jistotu, kontrolujte zadní štítek, aby tam bylo Made in Czech Republic + pro jistotu kontrolujte i materiál nosítka - tyto modely musí být 100% bavlna. 

Když si u nás budete nosítko Manduca půjčovat, ukážeme vám, jak s ním zacházet a jak si ho nastavit. Kdo by se chtěl ještě pověnovat dalšímu samostudiu, doporučjeme tato instruktážní videa.

Tula Free to Grow - nadávno jsme půjčovnu i eshop rozšířily i o novinku v sortimentu Tula - rostoucí nosítko vhodné od narození Free to Grow. Můžeme ho tedy do našeho porovnání zahrnout také.

Nosítko FTG má podobně jako Kibi nastavitelnou šířku posedu (do třech velikostí). a délku zádové opěrky (do dvou velikostí)  Podle výrobce je vhodné už pro miminka od 3 kg a má nosnost 20 kg. Nastavení posedu je velmi jednoduché, cvočky na bederním pásu jdou krásně otvírat i zavírat, princip je jasný okamžitě i bez návodu.

Nosítko je vyrobeno k velmi lehké a vzdušné látky, celé nosítko také váží jen 0,8 kg. Na první pohled působí velmi kvalitně, zpracování je opravdu na špičková úrovni (což se ovšem také odráží na vyšší ceně nosítka). Kapucka je sundavací a má několik možností nastavení, po odepnutí je možné ji uschovat do kapsičky na bederním pásu.

Řečí čísel je šířka sedu nastavitelná od 13 do 38 cm a délka zádového panelu od 28 až 43 cm. Bederní pás je vysoký 13 cm a dlouhý 69-145 cm.

Nosítko FTG opravdu velmi dobře splní funkci nosítka, umožňující nošení od narození a pěkně tak doplňuje mezeru na trhu, která v novorozeneckých nosítkách byla. Jeho výhoda je, že díky nastavitelnosti vydrží mnohem déle než nosítka Storchenwiege i Manduca, bohužel na celé nosící období to ale není - nosítko je ideální do cca 18, maximálně 24 měsíců dítěte (podle velikosti).

Plusy:

- na první pohled nosítko špičkové kvality

- možnost nosit už od narození

- nosítko je "rostoucí"

- snadné nastavení

Mínusy:

- bederní pás je trochu tužší

- zatím menší výběr barev

- poměrně vysoká cena

Recenzi nosítka Free to Grow si můžete přečíst zde.

Nosítka vhodná od cca čtvrtého měsíce

Z naší nabídky nosítek patří do této kategorie nosítka Tula Baby (Standard) a Kibi, která nedisponují novorozeneckou vložkou.

Nejprve se podíváme na nosítko TULA. To se tedy vyrábí ve dvou velikostech, Standard (7 kg - 20 kg) a Toddler (11 kg - 27 kg). K modelu Baby lze případně novorozeneckou vložku dokoupit a nosit tak stejně jako v Manduce "od narození" (vložka vypadá takto).

Tula Standard versus Tula Toddler:

Nosnost velikosti Standard opět sedí, nicméně platí to samé, jako u Manducy, i tady vám dítě z nosítka vyroste dříve, než dosáhne váhového limitu. Tula přitom vydrží o něco déle, je totiž o cca 2 cm širší než Manduca. Pojďme se rovnou podívat na rozdíly v provedení nosítek Manduca a Tula:

 

Na obrázku je pěkně vidět, že Tula je velikostě Manduce docela podobná, jen je tedy o trochu širší a kratší (délka zádové opěrky je cca 39 cm). Tula má výrazně kratší bederní pás něž Manduca a je jednodušší na nastavení - nemá prodlužovací ani nijak nastavovací zádový panel a nemá rozepínací ramenní popruhy (dá se u nich pouze regulovat délka). Protože nejdou ramenní popruhy rozepnout, neumožňuje Tula nošení na boku. Jinak Tula výborně sedí i na štíhlejší postavu a celkově je velmi komfortní jak pro nosiče, tak pro miminko.

Plusy:

- výběr dvou velikostí nosítka, velmi hezké designy

- žádné nastavování - stačí jen nasadit a jít :-)

- kapucka je odepínací (na uskladnění slouží kapsička na bederním pásu, která je šikovná i na případné drobnosti)

- za mne osobně nejpohodlnější nosítko, jaké jsem měla na sobě - má hodně polstrované ramenní popruhy a celkově perfektně sedí

Mínusy:

- novorozeneckou vložku je potřeba koupit zvlášť

- pro někoho může být mínus nemožnost nošení na boku

- vysoká cena (Standard kolem 3.700 Kč, Toddler kolem 4.100 Kč)

Nosítko KIBI je tka trochu na pomezí této kategorie a kategorie batolecích nosítek. Narozdíl od nosítek Manduca a Tula Standard je to totiž nosítko rostoucí, které vydrží opravdu celé nosící období. Nemá novorozeneckou vložku a je tak tedy vhodné nejdříve od 4. měsíce, má ale nastavitelnou šířku látky mezi nožičkami a tak vám opravdu vydrží minimálně do tří let věku dítěte.  

Kibi umožňuje nošení na břiše, na zádech a na boku, kromě nastavitelné šířky látky mezi nožičkami má nastavitelnou i zádovou opěrku. Je poměrně bytelné - má široký a dobře polstrovaný bederní pás (i když je trochu tvrdší) a dobře polstrované i ramenní popruhy, součástí je i integrovaná kapucka. Na Kibi se mi nejvíce líbí jeho univerzálnost a to jak pro dítě, se kterým opravdu roste, tak i pro dospělého - chvilku sice trvá, než se člověk naučí pracovat se všemi těmi přezkami a šňůrkami, ale jak je ovládne, perfektně si na sebe nosítko nastaví ať je malý či velký, tlustý nebo hubený. Kibi se vyrábí ČR, s důrazem na kvalitní zpracování, české jsou i látky, popruhy a cvočky. Prostě u Kibi žádnou Čínu nehledejte :-)

Velikostní (obrazové) porovnání Manduca vs Kibi:

Další povídání o Kibi najdete rovněž v naší recenzi.

Plusy:

- opravdu rostoucí nosítko s velkou univerzálností

- velmi dobrá kvalita

- skvělý servis (sebemenší závadu na nosítku řeší výrobce bez jakýhkoliv výmluv obratem)

- pojistky na přezkách

- velmi rozumná cena, kterou nosítko nijak významně neztrácí ani používáním

Mínusy:

- u malého dítěte a rozepnutých cvočkách může dojít k otlačení nožiček

- trochu složitější nastavování nosítka

- nelze nosit od narození

Batolecí nosítka (toddler)

V naší nabídce máme i dvě nosítka z této kategorie, jedná se o nosítko české výroby SKALDINO a nosítko Tula Toddler. Skaldino je určené pro děti od tří let a unese bez problémů 30 kg. Na trhu jinak příliš velká nabídka batolecích nosítek není.

U Skaldina se nejedná o žádnou velkovýrobu, nosítka šije již od roku 2010 na zakázku paní Skalická, každé je tedy originál. Nosítka vyrábí ve dvou velikostech - klasické Skaldino a Skaldino XL (na vyzkoušení máme obě verze). Skaldino je opravdu hodně polstrované a má široké ramenní pásy (10 cm), což má pozitivní dopad na pohodlnost nošení. Na druhou stranu je tak robustní, že spíše sedne na větší postavu, na šíhlé postavě vypadá nosítko poměrně obrovsky :-)

Velikostní rozdíly Skaldina a Skaldina XL:

Rozměry standardní velikosti:  

                výška bez bederáku 51cm (při zkrácení cca 44cm)

                šírka zad v místě bederního pásu 41cm

                šířka zad v nejširším místě přes zadeček 56cm

                šíře ramenních pásů 10cm

                délka ramenních pásů 45-56cm

                délka bederního pásu 80-120cm

 

Rozměry velikosti XL:  

                výška bez bederáku 56cm (při zkrácení cca 48cm)

                šírka zad v místě bederního pásu 41cm

                šířka zad v nejširším místě přes zadeček 64cm

                šíře ramenních pásů 10cm

                délka ramenních pásů 45-56cm

                délka bederního pásu 80-120cm

Na fotce je vidět porovnání Skaldina a Skaldina XL, nošenec má cca 100 cm ve čtyřech letech (zdroj fotky www.skaldino.cz).

Skaldino je v principu hodně podobné Manduce, kterou byla jeho výroba nejspíš inspirována. Nosí se v něm velmi dobře, je opravdu měkké a pohodlné. Pro čtyřletého syna je na výlety a dovolené naprosto skvělé, občas v něm nosím ale i dvouleťáka. Je tam sice dost zapadlý, na druhou stranu tam má ale dost místa a zároveň je dobře skrytý, takže se nám v tomto nosítku výborně kojí za pochodu :-)

Plusy:

- robustní polstrování, nosítko je velmi pohodlné

- materiál se praním nevyšisuje (na to trochu trpí Manduca, Kibi i Tula)

- nosítko se šije na zakázku, je možné vybrat si látku i vzor

Mínusy:

- nosítko je poměrně velké, je hůře skladné

- látka nosítka je dvojitá, polstrovaná i na zádech - což je pro dítě určitě měkké a pohodlné, ale když je venku vedro, více se v nosítku potí

O Tule Toddler asi nemá smysl se zde rozepisovat více, platí o ní to samé, jako o Tula Baby. Toddler je "jen" větší nosítko s větší nosností (22 kg), je vhodné na děti od cca roku věku (kolem 85 cm výšky), vydrží pak do cca 3 let. Není tak robustní a polstrovaná jako Skaldino, přesto je opravdu velmi pohodlná i v batolecí verzi. Její výhodou oproto Skaldinu je to, že ji lze sbalit do celkem malého balíčku, tedy na cestách nezabírá tolik místa. Nevýhodou je asi jedině vyšší cena nosítka (i nás za 3.500 Kč, jinde se cena pohybuje kolem 4.000 Kč).

Rozměry Tula Toddler:

  • výška zádové opěrky: 44 cm
  • šířka zádové opěrky: 47 cm
  • délka bederního pásu: 70 - 145 cm
  • výška bederního pásu: 13 cm
  • délka ramenních popruhů: 45 - 53 cm

Tula Toddler versus Kibi...v nejširší části zádového panelu (u bederního pásu) je Kibi nepatrně širší, Tula má ale úplně jiný střih - horní část zádového panelu je výrazně širší.

Tolik tedy k popisům jednotlivých nosítek a jejich porovnání. Platí ale to, že každý jsme jiný a naše miminka také a tak se opravdu vyplatí, si nosítka vyzkoušet a najít si to správné právě pro sebe :-)

KiBi

Kibi

Mauricius

Aktuality

28.6.2017
Půjčovna je nově rozšířena o batolecí nosítka TULA Toddler a Free to Grow, tato nosítka nabízíme zároveň i k prodeji!

10.5.2017
Naskladnily jsme úplnou novinku od značky KiBi - OKSA a ASALU.

11.9.2016
Eshop rozšířen o nabídku bazarových nosítek Manduca.

6.7.2016
Nově je u nás na vyzkoušení i skvělé ergonomické nosítko Tula Baby.

27.1.2016
Pokud máte miminko do čtyř měsíců, zapůjčíme vám k Manduce nově zdarma stahovací pásek Size-it!

18.10.2015
Žhavá novinka - půjčíme vám velké elektrické auto pro děti od 3 do 6 let!

14.10.2015
Nově si u nás můžete zapůjčit "balíčky" hraček pro děti ve věku 3 měsíců až 5 let. Příklady balíčků naleznete ve Fotogalerii.

18.9.2015
Nově si u nás můžete zapůjčit i kvalitní ergonomické nosítko pro větší děti - Skaldino.

3.8.2015
Spuštění nových WWW stránek